Przejdź do treści

Znieważenie pomnika a prawo do integralności utworu

Pomnik to obiekt, który wzniesiono dla uhonorowania osoby lub wydarzenia. Powiązany z nim ładunek aksjologiczny i emocjonalny sprawia, że nie tylko nie jest on neutralnym elementem przestrzeni publicznej, ale często staje się przedmiotem reinterpretacji w sposób nawet całkowicie sprzeczny z zamysłem fundatora.

W polskim porządku prawnym określone przejawy „interakcji” z pomnikiem – m.in. modyfikacja kontekstu, w jakim się on znajduje – mogą być kwalifikowane jako jego znieważenie (art. 261 k.k. 1 ). Równocześnie za stworzeniem pomnika stoi konkretny twórca (lub twórcy). Warto więc przeanalizować, czy popełnienie czynu z art. 261 k.k. – ocenianego przez pryzmat aktualnych ram kulturowych, historycznych czy politycznych – może skutkować naruszeniem autorskich dóbr osobistych.

Więcej na ten temat:
K. du Vall, Znieważenie pomnika a prawo do integralności utworu. Zarys problematyki [w:] „Zeszyty Naukowe UJ – Prace z Prawa Własności Intelektualnej” (PPWI 2022/2/39-58). Artykuł dostępny jest za pośrednictwem systemu informacji prawnej LEX.

Komentarze są wyłączone, ale trackbacki i pingbacki są aktywne.